Solution focused work
Budowanie rozwiązań
przyszłość i cele, pomysły i rozwiązania, wyjątki, możliwości, mocne strony, testowanie
Ćwiczenie pierwsze. Powtarzaj na głos za lektorem kluczowe wyrażenia i sformułowania, które w bezpośredni sposób wiążą się z najważniejszymi aspektami budowania rozwiązań. Wypowiadając głośno poszczególne zdania, uczysz się wielokrotnie skuteczniej niż w sytuacji, gdy jedynie czytasz lub myślisz, co możesz lub powinieneś/powinnaś powiedzieć.Ćwiczenie z założenia przypomina uczenie się nowego języka – zawarta w nim logika i sposób myślenia zmieni Twoje rozmowy z innymi – pomoże unikać konfliktów i wspólnie realizować ważne dla Was cele i zadania.
Ćwiczenie drugie. Wybierz osobę, z którą musisz porozmawiać o trudnym i poważnym problemie, jaki pojawił się ostatnio w Waszej współpracy. Przeprowadź spotkanie według następującego schematu:
- Sformułuj cele, które będziecie wspólnie realizowali w przyszłości – najpierw tej najbliższej, potem tej odległej – porozmawiajcie o tym – zobacz jak tą przyszłość widzi Twój rozmówca.
- Opisz i podkreśl to, co Twój współpracownik umie i potrafi. Wskaż na dostępne zasoby i możliwości jakie macie.
- Zapytaj o rozwiązanie tj. Co zrobi Twój współpracownik lub współpracownicy, aby osiągnąć cele o których rozmawialiście? Powiedz o tym, co Ty chcesz zrobić?
- Testuj rozwiązania formułowane przez rozmówcę i stawiaj granice wskazując na to, co jest dla Ciebie ważne i na czym Ci zależy. Przyjmij takie, które umożliwi osiągnięcie stawianych celów.
- Zaplanuj „małe kroki” związane z tym rozwiązaniem (telefony, maile, spotkania, zakupy, itp.)
Powtarzaj takie rozmowy do momentu uzyskania pełnej płynności w stosowaniu słów, wyrażeń i sformułowań budujących rozwiązania. Unikaj tych, które prowadzą do kłótni i konfliktu.